Маршрут, в якому зібрано неймовірну кількість історичних, археологічних і культурних артефактів людства.
Місця, в яких від сучасності до давнини – один крок.

Прибуття в місто Шанлиурфа.

Шанлиурфа

Найсвященніше місто в Туреччині. Місто Шанлиурфа ще називають «Містом пророків», тому що тут жили пророки трьох найбільших релігій світу: Джетро (Суайп), Іов (Бешикташ), Ілля (Ільяса) і Авраам (Ібрагім). Згідно з Кораном і Біблії – це місце народження Авраама до його переселення в Ханаан (нині Палестина).

У стародавні часи місто мало назву Ургой, Едесса (в честь однойменного міста в Греції), Аврелія Антонія, Опеллія Макріан, а також Олександрія. Потім місту присвоїли ім’я Урфа (курдською мовою місто має назву Риха).

У 1983 році до назви провінції Урфа була додана приставка Шанли- (в перекладі на українську означає «славний») на честь заслуг міста у війні проти французьких окупантів.

Сьогодні в сучасному місті Шанлиурфа збереглися стародавні будови і ця архітектура робить місто казковим місцем. Якщо ви бажаєте поринути в культуру та історичну спадщину Туреччини – сюди варто приїхати.

Печера Аврама

Місце паломництва мусульман. Сама печера розташована на території мечеті Mevlidi Halil Külliyesi (Адреса: Göl Mahallesi, Balıklı Göl Cd. No: 51, 63210 Центр міста Шанлиурфа / провінція Шанлиурфа).

Застародавніми літописами саме тут народився родоначальник трьох релігій: Авраам. Жив він тут до 7 років, поки жорстокий цар Вавилона Nemrut не почав знищувати усіх немовлят, які з’являлися на світ. А робив він це через те, що йому наснився кошмар, від якого він прокинувся в холодному поті. У цьому кошмарі він бачить, як закінчується його правління. Оракули, з якими він консультувався, витлумачили його сон, як звістку про втрату престолу і релігії, через одного хлопчика який народився в Урфі, який повстане проти нього. У зв’язку з цим цар видає указ про знищення всіх вагітних жінок і немовлят які народилися в цьому році. А мати Авраама сховалася в цій печері і завдяки цьому Авраам залишився в живих.

Вважається, що вода, яка тече в печері, є цілющою і корисною. Тисячі людей, які відвідують печеру за день, п’ють воду з надією бути вилікуваними від хвороб. Студенти приходять сюди і п’ють воду, щоб отримати вдачу, дівчата, у яких не виходить отримати дітей, теж приходять сюди випити води.

Вхід в печеру безкоштовний. Для жінок і чоловіків вхід роздільний.

Думка про те, що саме тут народився Авраам, є спірною. Християни і юдеї вважають, що Авраам народився в місті Ур (Південна Месопотамія). Ісламісти вважають, що місце народження Авраама було в місті Урфа (зараз Шанлиурфа).

Святе озеро коропів

Якщо є рибний рай на нашій планеті, то він точно в Шанлиурфа. Ще одне священне місце в цьому місті – ставок Халіль-ур-Рахман.

Легенда свідчить, що оракули вірно розтлумачили сон царя Вавилона Nemrut, на світ народився хлопчик, який підняв повстання і закликав народ не поклонятися кам’яним ідолам царя Немрут, а закликав вірити в єдиного Бога. Авраам через якийсь час був схоплений людьми царя. Немрут наказав скинути Авраама зі стіни фортеці в величезне багаття. І в цей момент сталося диво: на місці падіння майбутнього пророка Бог перетворив вогонь в воду, а хмиз – в риб.

Ставок в подальшому став вважатися священним. Риба, яка мешкає в ставку, також вважається священною і її не можна ловити. Її можна годувати спеціальним кормом, який продається біля ставка за ціною 1 турецька ліра за коробочку.

Поряд зі ставком є ​​красивий парк, виконаний в кращих традиціях арабської архітектури.

Харан

Стародавнє місто у верхній Месопотамії. Вважається, що це місто є найстарішим з населених місць на планеті.

Розташоване місто в 38 км від Шанлиурфа. Знаходиться воно на перетині двох важливих торгових шляхів. Назва міста означає «степ», «місце випалене сонцем».

Історія міста пов’язана з Авраамом ( «батьком віруючих»). Прожив Авраам тут кілька років, а у віці 75 років покинув це місто отримавши заклик від Бога, щоб піти до краю ханаанського.

Сьогоднішній Харан славиться більше своєю незвичайною архітектурою – незвичайними будинками-вуликами з необпаленої глини з конусоподібними дахами над кожною кімнатою.

Гребля Ататюрка

Найбільша гідротехнічна споруда в Туреччині. Використовується ця дамба для вироблення електроенергії і зрошення сільгоспугідь.

Завдяки цій дамбі вдалося прискорити відродження древнього міста Харан і оживити інші посушливі місця на південному сході Туреччини.

Будівництво дамби велося з 1983 по 1993, висота її становить 169 м. Це один з найдорожчих і масштабних проектів в Туреччині.

Водосховище площею 84500 кубів, що з’явилося в результаті будівництва греблі, затопило багато старовинних міст, в тому числі Самосати. У ньому живуть риби-гіганти.

Гора Немрут-Даг

Масивний курган і мавзолей, присвячений самому відомому царю Коммагени, Антіох I Теос з вірменської династії Ервандідів.

Амбіційний, з манією величі, Антіох хотів чимось прославитися і вирішив створити власну релігію. У своїй релігії він поєднав перські та грецькі традиції. Зібравши пантеон богів, він повелів обожити себе. Для затвердження своєї могутності він наказав побудувати ритуальний центр, в якому його було поховано.

На стінах храму було вибито заповіт: «Мій день народження має відзначатися щороку і кожен місяць. У ці дні головний жрець нехай запалює пахощі на честь богів і мене і виставляє найвишуканіші страви і вина на святкові столи, і нехай приганяє худобу для жертвопринесення. Присутні тут мої піддані повинні все покуштувати, і нехай буде свято».

На трьох терасах гори Немрут були встановлені величезні статуї богів: Зевса-Ахурамазди, Аполлона-Мітри-Геліоса, Артагена-Геракла-Ареса, богині Тихе Коммагенской. В якийсь з часів статуї були обезголовлені, а їхні голови розкидані по ділянці, можливо цим Антіох хотів себе підняти серед усіх богів. Статуї збереглися і донині.

Розмір кургану в діаметрі 152 метрів і в висоту 49 метрів. З вершини гори відкриваються приголомшливі види, видно водосховище Ататюрка.

Зараз гора Немрут-Даг внесена до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Археологічний музей Шанлиурфа

Музей варто відвідати найпершим з усіх місць, запланованих до відвідування в Шанлиурфа і його околицях.

Сучасна будівля площею 24800 квадратних метрів, в якій розташувалося понад 73 тисяч археологічних експонатів, що охоплюють період від палеоліту до теперішнього часу.

Серед найбільш цікавих робіт, виставлених у музеї, можна назвати:

  • «Людина з Урфи», що вважається найдавнішою статуєю в світі
  • Точна копія «храму D» в Гебеклі-Тепе
  • Оригінальний «храм» IX тисячоліття до н.е. з Nevali Çori, який був затоплений при будівництві дамби Ататюрка. Площа «храму» – понад 200 квадратних метрів.

Музей мозаїки Халеплібахче

Цей музей входить до складу найбільшого музейного комплексу Туреччини, який розташований в місті Шанлиурфа.

Головний експонат музею – це мозаїка, на якій зображені ватажка Амазонок.

Мозаїка була знайдена під час археологічних розкопок в містечку Халеплібахче.

Гебеклі-Тепе

У 2019 для туристів відкрили до відвідування найстаріше поселення в історії людства – перший Храм Миру. Ця знахідка перевернула всю історію людства і додало їй нових сторінок, змінивши давні припущення.

Історики, археологи мають вагомі підстави вважати Гебеклі-Тепе значним археологічним відкриттям 21-го століття.

Пузатий пагорб, так перекладається назва цього комплексу з турецької на українську мову. Цей комплекс приблизно на 8 тисяч років старший єгипетських пірамід і на 7 тисяч років старший за Стоунхендж. Складається він з декількох храмів. На цей час вдалося розкопати всього 6. На основі геомагнітних досліджень, загальне число цих монументальних споруд, як вважають, становить 20.

Всі храми схожі один на одного і наштовхують на думку, що це місце є центром віри і паломництва в епоху неоліту.

Храми мають Т-подібні кам’яні колони висотою близько 6 метрів. Колони встановлені по колу, на них викарбувані різні зображення тварин. На деяких колонах є викарбувані тривимірні форми тварин, що шокує, здібності до 3D моделювання вже були 12 000 років тому!

У німецькому тижневику Der Spiegel було опубліковано сенсаційна гіпотеза: Гебеклі-Тепе був місцем, де Адам і Єва оселилися після вигнання з Едемського саду. У статті спиралися на припущення про те, що земля, навколишнє Гебеклі-Тепе, виявилася місцем, де вперше була вирощена пшениця. Біблія говорить, що Адам був першим, хто обробляв пшеницю після того, як був вигнаний.

Місто-привид Халфеті

Одне з найбільш незвичайних місць в Туреччині. Старе місто Халфеті занурене у воду через будівництво греблі.

Історія Халфеті, розташованого на березі Євфрату, налічує майже 3000 років.

Сьогоднішній Халфеті ділиться на 2 частини: Старий Халфеті і Новий Халфеті. Через будівництво дамби стара історична частина міста занурилася в воду, а люди повинні були переїхати в нове місто на відстані 15 км. І нове місто назвали Новий Халфеті.

Познайомитися з затоплене місто можна прогулявшись на одному з човнів, які стоять уздовж берега. Коли пливеш на човні можна побачити занурені в воду будинку з каменю, дерева, мінарети мечетей, залишки старого замку і інші історичні пам’ятники, які знаходяться над і під водою.

Газіантеп

Газіантеп грав роль важливого пункту західній частині Великого Шовкового шляху, який був пов’язаний гарними дорогами з найбільшими містами Близького Сходу.

Місто розташоване на кордоні з Сирією, 40 км на захід від річки Євфрат. Раніше називався Антеп, а після Першої світової війни, позбувшись від французької окупації, отримав приставку Газі (що в перекладі означає «хоробрий»).

В історичній частині міста на пагорбі височить середньовічна фортеця, збудована візантійським імператором Юстиніаном (6 століття до нашої ери) – GAZIANTEP KALESI. Фортеця була таким собі ядром, навколо якого розростався місто. На території фортеці знаходиться музей, присвячений обороні міста від французьких військ в роки Першої світової війни (Gaziantep Savaş Müzesi). Увійти на територію фортеці можливості немає, можна подивитися на неї з вулиць міста.

Тут процвітала торгівля прянощами і тканинами, було розвинене килимарство. У місті будувалися численні мечеті, караван-сараї, лазні і медресе, багато з яких стоять і зараз.

У цьому регіоні добре розвинене сільське господарство, яке спеціалізується на вирощуванні фісташок і гострого антепского перцю.

Газіантеп в 2016 році було включено ЮНЕСКО в список Креативних міст світу за напрямом «Гастрономія». І це не дивно, адже Газіантеп є кулінарною столицею Туреччини. Історично через своє місце розташування на перехресті торгових шляхів, місцева кухня увібрала в себе страви різних народів. Найбільше тут відчуваються арабські і турецькі нотки.

Музей мозаїк Zeugma

Також в Газіантепі є ще археологічний музей, який називається Zeugma.

Музей Зеугма – один з найбільших і найкращих музеїв в світі. Створений він з безлічі артефактів епохи еллінізму і Древнього Риму, знайдених в древньому місті Зеугма. Місто було затоплене під час будівництва греблі Ататюрка в 1992 р.

Основу експозицій музею становить мозаїка з міста Зевгма або Зеугма. Ця мозаїка була виявлена ​​під час проведення розкопок на березі річки Євфрат.

Найголовніший експонат музею Зеугма – фрагмент античної мозаїки «Циганка». У цій мозаїці використаний ефект при якому під яким би кутом ви не дивилися на циганку, вона буде завжди дивитися на вас. Подібний ефект є у картини Леонардо да Вінчі «Мона Ліза» або «Джоконда». А мозаїка «Циганка» зроблена на тисячу років раніше.

Кав’ярня Tahmis Kahvesi

Біля входу на ринок, в старій частині міста Газіантеп, знаходиться найстаріший заклад, кав’ярня Tahmis Kahvesi. Подейкують, що відкрита вона була ще в 1635 році. У цій кав’ярні можна випити філіжанку запашної кави, яка вариться за традиційними східними рецептами. Також можна придбати каву різних сортів місцевого обсмажування для подарунків.

Критий східний базар (Elmaci pazari)

Сама жвава локація в місті. Тут ви побачите велику кількість різних спецій, ароматні трави, свіжі фрукти і овочі, багато сортів фісташок, солодощі, вироби місцевих майстрів.

Фісташок в Газиантепе є кілька видів:

Antep fıstığı – стандартні солоні фісташки
Az tuzlu Antep fıstığı – слабосолоні
Duble Antep fıstığı – особливо великі (найдорожчі і найкращі)
Naturel Fıstık – без солі (натуральні)
Ağaçaltı – особливий вид фісташок, висушених в тіні дерев. Мають червонуватий колір.

Не забуваємо торгуватися, тому що це неодмінний елемент спілкування на Сході, а також можливість отримати кращу ціну.

Що привезти з Газіантепа?

  • фісташки
  • кава місцевого обсмаження
  • гострий антепский перець
  • місцеві солодощі
  • вироби майстрів-ковалів міді

Туреччина – дивовижна країна, такою ви її ще не бачили, адже це незвіданий Схід Туреччини.

Відправившись по цьому маршруту, ви зможете переконатися в тому, як з більшості пам’яток старовини на сході Туреччини зуміли зробити сучасні музейні комплекси. Незабаром ці об’єкти стануть місцем «паломництва» тисячі туристів, адже ті відкриття, які були зроблені тут в недавньому часі і до цього дня продовжують відкривати нові розділи в історії людства.

Безкоштовний доступ до всіх бізнес-залів від Mastercard та Lounge Key, милі за покупки, 0% за конвертацію валют та інші привілеї з MasterCard Platinum від Monobank! Замовляйте карту за посиланням – отримуйте 50 грн. на рахунок

Більше цікавого та корисного про відкриття кордонів у світі читайте на форумі туристів

Не пропускайте актуальні новини та інформацію по акціях та розпродажах, підписуйтесь на наш Telegram або Viber

Велика база відмовних турів України – дивіться тут